Starostové mezi TOPkou a Lidovci

pátek 2. prosinec 2016 16:49

          V roce 2009 udělal Miroslav Kalousek geniální tah, když z KDU – ČSL vyvedl novou pravicovou stranu TOP 09 a spojil ji s hnutím Starostů. Po 8 letech  spolupráce končí. Starostové buď najdou nového koaličního partnera, nebo se osamostatní. Ani jedno nemusí skončit jejich posílením. Proč?

            Jaký charakter má vlastně hnutí „Starostové a nezávislí“? Sdružuje starosty bez politické příslušnosti. Ale jací to jsou starostové? Pravicoví? Levicoví? Každý pes jiná ves? Když čteme jejich programové desatero, připomíná to gymnaziální slohové cvičení o všeobecném dobru, svobodě a zodpovědnosti. Proč teď ale  opouštějí spojení s politickou stranou TOP 09? Změnila se jejich politická orientace nebo jim najednou spojení s TOPkou připadalo těsné? Není to v rozporu s jejich posledním  předvolebním heslem „Spojovat, ne rozdělovat“?

            Hovoří se o bližší spolupráci Starostů s KDU – ČSL. Mnozí však  mají dosud v neblahé paměti minulé koalice, které se právě díky Lidovcům  rozpadly (Čtyřkoalice).

          Je možné, že nakonec budou Starostové kandidovat do Parlamentu samostatně.  Je možné, že v některých krajích budou mít úspěch.  Jaký ale bude jejich koaliční potenciál? Budou prosazovat pravicové hodnoty s TOPkou a ODS, nebo budou podporovat další regulační šílenosti ANO a ČSSD?

            Bude hodně záležet na nejbližší předvolební konstelaci, zdali  Starostové budou donuceni k  jasné profilaci a zdali přežijí další volební období. Osobně se domnívám, že každý ze starostů by si měl  individuálně vybrat některou z tradičních parlamentních stran a s ní spojit svůj osud. Hrozící beztvarost a nevyhraněnost Starostů  může urychlit jejich dočasnost a rozpad. Popularita z nezávislosti je dočasná a rozvod s TOPkou může být nastartováním neřízeného sestupu. V každém případě hnutí „Starostové a nezávislí“ nemůžeme považovat za klasickou vyprofilovanou a předvídatelnou  stranu. K tomu, aby překročila krajský charakter a stala se z ní strana státotvorná,  zatím nedorostla a je otázkou, zdali  se jí tyto ambice někdy podaří naplnit.

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Komentáře k současnému politickému a společenskému dění v ČR.

MUDr. Vít Šlechta, nar. V r. 1963 v Pardubicích. Praktický a protialkoholní lékař, promoval v r. 1988 na LF UP v Olomouci. Dlouholetý komunální politik a aktivista v občanských sdruženích, člen ODS. Usiluje o rehabilitaci politické angažovanosti jako občanské ctnosti. V podzimních volbách 2012 kandidoval do krajského zastupitelstva Libereckého kraje a v podzimních volbách 2013 kandidoval za ODS do parlamentu ČR

REPUTACE AUTORA:
10,52

Seznam rubrik

Tipy autora