Udivená demokracie

pátek 18. listopad 2016 16:42

Hradčanské náměstí v Praze 17. listopadu 2016

          17. listopadu jsme  vyrazili jako správní vesničané do Prahy – matky demokratických demonstrací.

          Pěkně jsme si je užili, prošlí Václavským náměstím, Národní třídou a skončili na Hradčanském náměstí. Zde nás zaujali  vlastenecké projevy Ladislava Heryána, Petra Riesla  i Daniela Kroupy. Pěkně vzpomínali na Václava Havla, svorně se  zastyděli za Miloše Zemana a všechny vyzvali k větší občanské angažovanosti.

          Pak však začalo něco „skřípat“. Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš zkritizoval zavedené politické strany a   snažil se podpořit prvky „přímé demokracie“. Režisérka Apolena Rychlíková vyzvala k tomu, že musíme dbát nejenom o větší občanská práva, ale i o větší práva sociální, že u nás žije milion lidí v chudobě a zatížení exekucemi, z čehož obvinila necitlivé politiky.  Korunu všemu dodala vystoupení další aktivistky, která mluvila o tom, že za sametové revoluce jsme chtěli socialismus a že bychom se tedy  měli vrátit k socialismu. Všichni předřečníci zdůrazňovali, že jsou za Evropu tolerantní, Evropu bez hranic, Evropu, která si váží individuality každého člověka. Jedním dechem k tomu dodávali,  že žijeme v turbulentní době brexitu, Trumpismu a Putinismu a že   nesouhlasí se změnou naší politické orientace směrem na východ. Slova „tolerance“, „potřebná svoboda“ a „ ohrožená demokracie“ nesměla chybět v žádném příspěvku.

         Byl jsem čím dál více nespokojený. Názory řečníků jsem považoval za ambivalentí, tedy v požadavcích si vzájemně protiřečící, na jednu stranu propagovali demokracii a svobodu, na druhou stranu kritizovali evropské hranice, které se snaží udržet demokratický pořádek v rámci těchto hranic. Jejich propagace sociálních práv, snaha zvyšovat naši minimální mzdu i nezakryté vyzývání k socialismu místy připomínalo další socialistickou revoluci. O ekologickém aktivismu a regulativismu ani nemluvě.

          Již jsme to nemohli vydržet a vytáhli jsme transparent, propagující ODS. V tom okamžiku jsem zaznamenal reakce okolostojících, které mě skutečně překvapily: „Co si to dovolujete?  Neprovokujte!“  „Vy z ODS jste přece proti Evropě!“ Jiní lidé s uznáním poznamenali: „Vytáhnout dnes tady takový transparent, to je skoro disidenství!“

          Diskutujícím jsem se snažil vysvětlit, že ODS je zavedená demokratická strana a pokud tady všichni řečníci mluví o svobodě, demokracii a toleranci, tak snad budou tolerantní i vůči této jedné demokratické straně.

          Byl jsem překvapen nepřiměřenou alergickou rekcí těch lidí, kteří hledají recepty na nejtěžší evropské a světové problémy a při tom nedokážou akceptovat partnera v rámci jedné demokratické demonstrace. Jejich „údiv“ je pro mě zároveň důkazem, že demokratický konsensus bude v naší zemi ještě hodně, hodně složitý.

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Komentáře k současnému politickému a společenskému dění v ČR.

MUDr. Vít Šlechta, nar. V r. 1963 v Pardubicích. Praktický a protialkoholní lékař, promoval v r. 1988 na LF UP v Olomouci. Dlouholetý komunální politik a aktivista v občanských sdruženích, člen ODS. Usiluje o rehabilitaci politické angažovanosti jako občanské ctnosti. V podzimních volbách 2012 kandidoval do krajského zastupitelstva Libereckého kraje a v podzimních volbách 2013 kandidoval za ODS do parlamentu ČR

REPUTACE AUTORA:
10,52

Seznam rubrik

Tipy autora