Modré slzy

pondělí 10. říjen 2016 20:10

Byly doby, kdy lidé házeli hlasy ODS bezmyšlenkovitě, stejně jako dnes Babišovi. Byly doby, kdy ODS dosahovala 30 – 40% volebních výsledků, lepších, než dnes Babiš. Byly doby, kdy celá země byla zaplněna bilboardy ODS a ČSSD. Dnes je těchto plakátů poskrovnu, daleko bohatší kampaň si zorganizoval Babiš.

Přesto se ODS podařilo to, co žádné jiné straně. Zůstala jako vedoucí síla pravice ve všech krajích.

          Navzdory tomu, že celostátní výsledky ODS nedosahují 10%, neexistuje žádná jiná pravicová  strana, která by dokázala zůstat ve všech krajích a která by dosáhla lepších celostátních výsledků.  TOP 09 doplatila na svůj rozchod se Starosty. Starostové samotní se někde dostali, někde nikoliv, stejně jako středoví Lidovci. To je důležité pro budoucí regeneraci pravice v ČR.  Pro současné volby bylo  typické, že ODS ji  dělala skutečně „na koleně“, že kampaň byla skromná. Byla to daleko náročnější kampaň než v dobách, kdy ODS měla většinu poslanců, senátorů a krajských zastupitelů a kdy do stranické pokladny peníze „tekly proudem“.  Na ODS dodnes dopadá policejní a odposlechová „ostuda“ z pádu Nečasovy vlády v roce 2013, stejně jako nepopulární zvyšování daní v době celosvětové recese.

          Současný předseda ODS Petr Fiala očišťuje témata pravicové politiky jako je omezení regulace, snižování daní, snižování přerozdělování,  aktivní prozápadní orientace, nepodléhání diktatuře Bruselu, aktivní řešení evropské uprchlické krize. V mezinárodních otázkách jako státotvorný politik vyzývá k formulování tzv. „národního zájmu“.

           Přišel čas, aby se česká roztříštěná pravice začala opět spojovat a připravovat se na převzetí vlády v době, kdy začne recese, na kterou současná vláda není vůbec připravena. S pokorou se na tuto roli sjednotitele pravice musí připravit právě ODS, ostatní strany  k této roli nemají dost sil. I současný „špatný“ volební výsledek ODS byl dosažen za nepředstavitelného úsilí lídrů a ostatních kandidátů. Byly  to právě „pot a slzy“, který dnešní pravici zbyly jako jediná šance na její znovuzrození. 

 

(Když byl Winston Churchill v roce 1940 zvolen premiérem, tak místo inauguračního proslovu pronesl  větu „Slibuji vám jen krev, pot a slzy“.)

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Komentáře k současnému politickému a společenskému dění v ČR.

MUDr. Vít Šlechta, nar. V r. 1963 v Pardubicích. Praktický a protialkoholní lékař, promoval v r. 1988 na LF UP v Olomouci. Dlouholetý komunální politik a aktivista v občanských sdruženích, člen ODS. Usiluje o rehabilitaci politické angažovanosti jako občanské ctnosti. V podzimních volbách 2012 kandidoval do krajského zastupitelstva Libereckého kraje a v podzimních volbách 2013 kandidoval za ODS do parlamentu ČR

REPUTACE AUTORA:
10,52

Seznam rubrik

Tipy autora