Krása českých pohádek

pátek 8. leden 2016 14:37

        Tři oříšky pro Popelku, Pyšná princezna, Princezna se  zlatou hvězdou na čele. Nejkrásnější české pohádky minulého století ( ta první v česko-německé koprodukci).

        Někdy člověka popadá úzkost, zda-li ještě dnes jsou Češi schopni natočit klasickou pohádku s přirozenými  dialogy v historických kostýmech,  v  krásné české krajině.

 

Konec minulého roku přinesl odpověď: „Jsou“.

        Svěrákovy „Tři bratři“ vtipně skloubili tři známé  české pohádky v jednu, aniž by unavovali. Kvůli obsazení Červené Karkulky sice Svěráka někdo obvinil  z propagace  pedofilie, ale to jistě jenom proto, že neznal Freudovu interpretaci příběhu. 

        Janákův „Korunní princ“ je dalším úspěšným  počinem, který v kulisách krásné přírody zobrazuje boj dobra a  zla. Aktuální je svým upozorněním na moderní epidemii zapomnětlivosti, kterou dnes známe  jako Alzheimerovu chorobu.

        Nvotovo „Johančino tajemství“, natočené v česko – slovenské koprodukci si v kráse a přirozenosti exteriérů nezadalo s předchozími pohádkami. V dramatickém ději upozornilo na nebezpečí hazardního hráčství, zadlužování a exekucí. V závěru jsme si mohli uvědomit, jaký potenciál v sobě skrývá síla ženskosti. Hlavní favoritkou všech  rytířských disciplín se stala převlečená Johanka, která vyhrála nad přítomnými  muži, aby jedněm pomohla a druhé pokořila. Jako by se v tom předznamenal trend nového tisíciletí, kdy se muži vedle schopných žen budou muset čím dál více smiřovat s rolí statistů.

        Krásné, krásné jsou české pohádky, staré i ty nové. Jsem rád, že to nejsou pohádky  ukřičené ani  upatlané ( režisér Troška promine).  Pochopil jsem, že ani Singhova americká „Sněhurka“, obsazená v hlavní roli Julií Robertsovou,  se těm českým nemohla vyrovnat. Naštěstí.

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Komentáře k současnému politickému a společenskému dění v ČR.

MUDr. Vít Šlechta, nar. V r. 1963 v Pardubicích. Praktický a protialkoholní lékař, promoval v r. 1988 na LF UP v Olomouci. Dlouholetý komunální politik a aktivista v občanských sdruženích, člen ODS. Usiluje o rehabilitaci politické angažovanosti jako občanské ctnosti. V podzimních volbách 2012 kandidoval do krajského zastupitelstva Libereckého kraje a v podzimních volbách 2013 kandidoval za ODS do parlamentu ČR

REPUTACE AUTORA:
10,52

Seznam rubrik

Tipy autora