Respekt a Reflex, jin jang české pravice

pondělí 2. listopad 2015 08:37

          Oba časopisy – RESPEKT i REFLEX jsou   stálicemi na českém týdeníkovém  nebi. Jejich čtenáři jsou převážně pravicoví, a přesto se oba vzájemně liší.

         RESPEKT je „měkčí“, citlivější vůči životnímu prostředí, citlivější vůči běžencům, více se zabývá  uměním, literaturou a přírodou. Dlouhodobě však vyjadřuje nechuť vůči politice ODS. Dodnes nemůže přijít na jméno  premiéru Nečasovi a nekriticky obdivuje státního zástupce Ištvána. Preferuje Karla Schwarzenberga a poslance za TOP 09. Jeho ilustrátor Pavel Raisenauer vdechl časopisu neopakovatelný ráz a  charakter časopisu dotváří i něžný genderový komiks Lely  Geislerové.

          REFLEX je „tvrdší“, na globální oteplování si nehraje, uvědomuje si rizika uprchlické krize, originálním způsobem komentuje současné i minulé politické události. Při pádu vlády se jednoznačně zastal premiéra Nečase a zjevně odsoudil Ištvánův amatérismus. Vytrvale kritizuje českou levici, Paroubkem počínaje a Zemanem konče, stejně jako Babišovu pseudostranu ANO. „Zelený Raul“ Štěpána Mareše se stal pojmem – jedním z nejtvrdších a nejvyhledávanějších politických komiksů.

           Časopisy RESPEKT i REFLEX se vzájemně doplňují, co jednomu chybí, druhému přebývá. Přiznám se, že dříve jsem četl pravidelně jenom ten první. Druhému jsem přišel na chuť teprve před dvěma lety a dnes vzdávám hold oběma. Skvěle obsazené redakce se stálými komentátory jsou zárukou trvalého  brainstormingu, který nenechává  usnout ani jednu redakci na vavřínech. Jsou intelektuální základnou české pravice, jejíž myšlenky rozebírají, prosazují i konfrontují. Jsou jako JIN a JANG, které se ve svých protikladech  prolínají a dynamicky proměňují. Buďme rádi, že v České republice máme takové časopisy, které nezávisle na sekretariátech politických stran jsou schopny obhajovat a prosazovat pravicový pohled na řešení problémů každodenního života.

 

 P.S.: Aby nebylo pochyb, pod pojmem pravicových hodnot si představuji  více svobody, více zodpovědnosti, méně státu, menší daně, méně regulací a  méně přerozdělování.

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Komentáře k současnému politickému a společenskému dění v ČR.

MUDr. Vít Šlechta, nar. V r. 1963 v Pardubicích. Praktický a protialkoholní lékař, promoval v r. 1988 na LF UP v Olomouci. Dlouholetý komunální politik a aktivista v občanských sdruženích, člen ODS. Usiluje o rehabilitaci politické angažovanosti jako občanské ctnosti. V podzimních volbách 2012 kandidoval do krajského zastupitelstva Libereckého kraje a v podzimních volbách 2013 kandidoval za ODS do parlamentu ČR

REPUTACE AUTORA:
10,52

Seznam rubrik

Tipy autora