Pacienti zaplatí více

pátek 28. listopad 2014 15:36

Ještě měsíc budou pacienti v českých ordinacích platit  třicetikorunové poplatky. Od ledna 2015  nezaplatí nic. Zdánlivě ušetří. Ve skutečnosti  zaplatí mnohem více!

           Ministr  Julínek prosadil od roku 2008 placení třicetikorunových regulačních poplatků při každé návštěvě lékaře. Platilo se i za každý den hospitalizace a návštěvu pohotovosti. Poslední poplatek ve výši 90,-Kč  nám zůstane jako jediný.  

            Jak hodnotit sedmileté období regulačních poplatků? Pacienti si na nejdříve těžce zvykali, ale velice brzy pochopili, že jim přinesly větší pohodlí.  

            Třicet korun za návštěvu lékaře nikoho nezruinovalo a díky nim byly v čekárnách menší fronty.  Pacienti získali pocit rovnoprávnosti a nemuseli se lékařům podbízet tradičními „prezenty“.  Jednoznačně  došlo  ke snížení zdravotnické korupce.

            Po malých částkách připlouvaly do zdravotnictví miliardy a tento rezort se po mnoha letech stabilizoval. V nemocnicích ubylo nepotřebných hospitalizací a stačilo menší množství akutních lůžek. Ušetřili na tom všichni – pojišťovny, lékaři a především pacienti. Zbylo více peněz na drahé diagnózy – léčbu rakoviny, roztroušené sklerosy, revmatismu, transplantační programy.

            To všechno po Novém roce 2015  padne. Od prvního ledna budou mít  všichni zdravotní péči v České republice „zdarma“. Čekání v ordinaci se opět prodlouží. Lidé budou  lékařům nosit větší dárky – finanční či nefinanční. (Rušitelé poplatků netuší, co činí s lidmi strach o jejich zdraví!)  Během několika měsíců pojišťovny začnou hlásit, že nemají dostatek prostředků k úhradě   nasmlouvané   péče. Zdravotníci se budou domáhat oprávněných  plateb a zvýšení mezd, ale prostředky na to budou chybět. V televizi se opět budeme setkávat se sbírkami na pacientky, kterým jejich léčbu  zdravotnické pojišťovny neuhradí. Všichni budou více naštvaní: Pacienti na lékaře, lékaři na pojišťovny, pojišťovny na politiky. Prodělají na tom všichni. A to všechno  kvůli  krátkozrakému  populistickému gestu.

            Když ministr Julínek zdravotnické poplatky zavedl, lidé ho nenáviděli. Ministra Němečka za jejich zrušení  milovat nebudou. Cena za jejich zrušení bude příliš vysoká a jednou nás realita opět donutí se k nim vrátit.

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Komentáře k současnému politickému a společenskému dění v ČR.

MUDr. Vít Šlechta, nar. V r. 1963 v Pardubicích. Praktický a protialkoholní lékař, promoval v r. 1988 na LF UP v Olomouci. Dlouholetý komunální politik a aktivista v občanských sdruženích, člen ODS. Usiluje o rehabilitaci politické angažovanosti jako občanské ctnosti. V podzimních volbách 2012 kandidoval do krajského zastupitelstva Libereckého kraje a v podzimních volbách 2013 kandidoval za ODS do parlamentu ČR

REPUTACE AUTORA:
10,52

Seznam rubrik

Tipy autora