Santa Iveta (Před týdnem zemřela Iveta Bartošová)

úterý 6. květen 2014 09:54

Zdr. osobnosti.cz

„Proč mluvíte tak složitě? Láska je prostá.“ Tato nesmrtelná slova pronesla Iveta Bartošová v nejkrásnějším díle své kariéry, ve filmu „Svatba upírů“. Tento něžný horor jako by předznamenal její životní utrpení i fatální konec.

 

       Když z naivních úst této čisté dívky plynula slova o lásce, byla obklopena ze všech stran (filmovými) upíry, kteří se jí usilovali zmocnit. Pokud dnes padají obvinění, kdo Ivetu dovedl k sebevraždě, zda - li český bulvár nebo její mužští partneři, zapomíná se na problém, v kterém Iveta Bartošová zdaleka není osamocena. Síla nemoci dokáže změnit vnímání a prožívání života v peklo. Závislost na alkoholu a na lécích ohrožuje denně milióny lidí a v kombinaci s depresemi je častou příčinou sebevražedného chování. Za smrt Ivety může její nemoc, nemoc těžká, nezvládnutá, smrtící, nebezpečnější než všichni upíři.  Mějme úctu před krásnou bytostí, která nám díky svému hlasu i filmové podobě zanechala neopakovatelné vzpomínky na sebe, jako symbol nevinnosti a naivní zranitelnosti.

 

       Mějme však současně úctu před závislostí jako nemocí, která ničí vše krásné a obrací život v beznadějný zmar. Mějme na paměti, že závislosti se dají s úspěchem léčit a že stačí jediné správné rozhodnutí, které změní život od hororu k plnohodnotnému životu. Iveta to štěstí neměla. O to více si zaslouží naši lásku ve vzpomínkách.  

 

Dialog z filmu „Svatba upírů“ (režie Jaroslav Soukup, 1993) :

-        „Ach madam, jak Vám děkuji, že jste mi poskytla příležitost a prokázala mi čest, o které se mi neodvažovalo ani snít.“     (Rudolf Hrušínský nejmladší  v roli  Richarda)

-        „Proč mluvíte tak složitě? Láska je prostá“. (Iveta Bartošová v roli  Olivie)

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Komentáře k současnému politickému a společenskému dění v ČR.

MUDr. Vít Šlechta, nar. V r. 1963 v Pardubicích. Praktický a protialkoholní lékař, promoval v r. 1988 na LF UP v Olomouci. Dlouholetý komunální politik a aktivista v občanských sdruženích, člen ODS. Usiluje o rehabilitaci politické angažovanosti jako občanské ctnosti. V podzimních volbách 2012 kandidoval do krajského zastupitelstva Libereckého kraje a v podzimních volbách 2013 kandidoval za ODS do parlamentu ČR

REPUTACE AUTORA:
10,52

Seznam rubrik

Tipy autora