Ruský fašismus

pátek 25. duben 2014 19:08

Ivo Tichý

Jak politik nejsnadněji zakryje své fašistické sklony? Tím, že obviní svého protivníka z fašismu! Tak to udělal Putin krátce před tím, než obsadil ukrajinský Krym a dělá to i nyní, když se chystá obsadit východní území Ukrajiny. Podle jakých známek poznáme fašismus? Odpověď na to dává americký vědec Mark Christian Thompson.

  1. Fašismus usiluje o masovou mobilizaci a militarizaci

  2. Fašismus kladně hodnotí násilí a připravuje se k jeho použití

  3. Fašismus vyzdvihuje autoritářského a charismatického muže – vůdce

  4. Fašismus má zalíbení v mytologické symbolice

 

 

 

      Současné Rusko naplňuje všechy čtyři známky tohoto tzv. „generického fašismu“. Putinovi se podařilo zcela marginalizovat opozici a kriminalizovat instituce občanské společnosti. Ovládl většinu sdělovacích prostředků a získal tak masovou podporu obyvatelstva. Zatímco většina států Evropy dává na obranu 1- 2% DPH, ruská armáda dostává každoročně 4% DPH. Putin se vypracoval v nesesaditelného vůdce – miláčka davů. Za kolaborace „pravoslavné církve“ se mu daří budovat mýtus „velkého ruského národa“, který nemusí dodržovat mírové smlouvy ani dobré sousedské vztahy. Vlastní kroky mezinárodní agrese halí do „ roucha osvobození“, zatímco slabou obranu nestabilní a nešťastné Ukrajiny nazývá fašistickým terorem.

 

         Ruský fašismus, jako vyšitý, navazuje na tradici II. světové války. Když chtěli Němci přepadnout Polsko, zinscenovali přepadení vysílačky v Gliwicích. Podobně dnes incident v  Slavjansku může sloužit jako záminka obsazení dalšího ukrajinského území. Ruští vojáci již na Ukrajině operují, stejně jako před měsícem operovali na ukrajinském Krymu.

 

     Evropu zastihl vzestup ruského fašimu nepřipravenou, zachvácenou pragmatickou pasivitou a hodnotovou nejednotností. Zbývá několik posledních dnů k projevu silné evropské akce za účelem obrany civilizačních hodnot na hranicích Ukrajiny. Jakmile ruské tanky vjedou na Ukrajinu, ruský fašismus na dlouho opět zvítězí.

 

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Komentáře k současnému politickému a společenskému dění v ČR.

MUDr. Vít Šlechta, nar. V r. 1963 v Pardubicích. Praktický a protialkoholní lékař, promoval v r. 1988 na LF UP v Olomouci. Dlouholetý komunální politik a aktivista v občanských sdruženích, člen ODS. Usiluje o rehabilitaci politické angažovanosti jako občanské ctnosti. V podzimních volbách 2012 kandidoval do krajského zastupitelstva Libereckého kraje a v podzimních volbách 2013 kandidoval za ODS do parlamentu ČR

REPUTACE AUTORA:
10,52

Seznam rubrik

Tipy autora