Byla to největší vražda (70. výročí)

neděle 2. březen 2014 19:45

Ing. Marek Šlechta

        V Čechách nic takového nepamatujeme nikdy před tím ani potom. Na podzim roku 1943 odvezli židovské rodiny z Terezína a „privilegovaně“ je ubytovali v Osvětimi -  Březince. Bylo to velice nadějné, protože všichni ostatní  procházeli  „selekcí“ a jejich rodiny   byly rozděleny, tentokrát naopak celé rodiny mohly bydlet společně.   Pak přišla noc z 8. na 9. března 1944 a všech 3 792 členů rodinného tábora šlo do plynu. Toto   nacisté ještě jednou zopakovali. Osud druhého „rodinného tábora“ českých Židů skončil v plynových komorách ve dnech 10. – 12. července 1944. Tentokrát zemřelo více než 6 500 lidí!

            Těchto více než 10 000 židovských obětí v roce 1944 představuje největší masovou vraždu českých občanů v historii naší země. Druhou největší masovou vraždou  byla likvidace tábora českých Romů v Osvětimi – Březince v noci z 2. na 3. srpna 1944 (téměř 3 000  lidí). Vyvraždění Lidic se svými 340 oběťmi je na třetím místě.

            Nejde ale o čísla do Guinessovy knihy rekordů. Jde o to uvědomit si, že po těch lidech nezůstali žádní příbuzní – vždyť zemřely celé rodiny!  Snadno se pak navodí situace, jako by se to vůbec nestalo. A navíc – mnoho lidí nedokáže příběhy z plynových komor ani poslouchat – tak  je to  pro ně hrozné a nepředstavitelné!

             O to záslužněji  vyznívá  impuls PAMATUJ! REMEMBER! ,  který památku obětí připomíná  netradičním  způsobem.  Vychází z poznatku, že  čeští  Židé před svou smrtí v plynových komorách zpívaly píseň, která jim byla nejbližší:   sionisté zpívali  „Hatikvu“, dnešní izraelskou hymnu, ortodoxní Židé zpívali modlitbu „Šmá Jisrael“ a čeští asimilovaní Židé zpívali českou hymnu“ Kde domov můj“.  V minulém roce dne 8. března tyto tří písně zazpívalo šedesát vokálních  souborů celkem ve 33 městech celé republiky. V tomto roce tato sborová připomínka proběhne již v 50 obcích ČR!


 

Koncert na Staroměstském náměstí v Praze v roce 2013 vedl Ing. Marek Šlechta. V tomto roce se akce opakuje 8.3.2014 od 18.30 hod

Koncert na Staroměstském náměstí v Praze v roce 2013 vedl Ing. Marek Šlechta. V tomto roce se akce opakuje 8.3.2014 od 18.30 hodin.


 

Soubor Kassiopea, vedený Hanou Vyroubalovou v rámci projektu REMEMBER! PAMATUJ! v Olomouci 7.3.2013.


 Odkazy

Happening PAMATUJ! - Brno - Česká televize - Křesťanský magazín

 Happening PAMATUJ! - Jindřichův Hradec

 Happening PAMATUJ! Český Krumlov - Zprávy ze dne 8. března 2013

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Komentáře k současnému politickému a společenskému dění v ČR.

MUDr. Vít Šlechta, nar. V r. 1963 v Pardubicích. Praktický a protialkoholní lékař, promoval v r. 1988 na LF UP v Olomouci. Dlouholetý komunální politik a aktivista v občanských sdruženích, člen ODS. Usiluje o rehabilitaci politické angažovanosti jako občanské ctnosti. V podzimních volbách 2012 kandidoval do krajského zastupitelstva Libereckého kraje a v podzimních volbách 2013 kandidoval za ODS do parlamentu ČR

REPUTACE AUTORA:
10,52

Seznam rubrik

Tipy autora