Syndrom Oblomova (08) ( Zabíjení časem - metoda soudní likvidace)

čtvrtek 15. srpen 2013 14:54

Ivo Tichý

  Soudní moc má jedinečnou možnost pod záminkou spravedlivého procesu problémy neřešit a odkládat po vzoru Oblomova. Kdo tuto metodu jednou zažil na vlastní kůži, ví, čemu se říká „zabíjení časem“.

Situaci, kterou si lékaři nemohou dovolit, neboť z důvodu prodlení by hrozila pacientova smrt, se u soudců v rámci „spravedlivého procesu“ může stát metodou pomalé sadistické smrti. Výsledkem pak nezřídka bývá vítězství, kdy z majetku již nezbylo nic, vítězství, kdy děti jsou bez rodičů, vítězství, kdy pověst a čest jsou nenávratně ztraceny.

 

Šikovný advokát, vědom si beznadějnosti případu může několikanásobně proces prodloužit (poprvé omluvou pro nemoc, podruhé poukázáním na formální chybu, potřetí vyžádáním nových důkazů). Soudce mu může „pomoci“ odročením jednání, povoláním nových svědků či vyžádáním znaleckého posudku. U soudních procesů, které se místo týdnů a měsíců vlečou roky, se tak z trpělivých podvodníků díky promlčení stávají noví majitelé, z pachatelů majetkové trestné činnosti úspěšní podnikatelé a z manipulátorů vítězové. Paralelně probíhající soudní jednání je možno časovat tak, aby poškozený člověk střídavě dosahoval soudních vítězství, aby vzápětí poznal, ze zásadní soudní proces ve skutečnosti prohrál.

 

Prokrastinace Oblomova je chorobou, která si zaslouží náš literární zájem a sympatický soucit. Prokrastinace v soudnictví je neduhem, který ničí dosažení spravedlnosti v čase a mění pozici oběti a viníka. Pokud se náš soudní systém nezrychlí, pokud soudci nebudou mít odvahu rozhodovat bez alibistických soudních posudků a úkonů, situace v české justici se nezlepší. Syndrom Oblomova v soudnictví je problémem hlubším a závažnějším, neboť občan, odkázaný na rychlost soudní mašinérie, se díky ní může stát její obětí.

 

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Komentáře k současnému politickému a společenskému dění v ČR.

MUDr. Vít Šlechta, nar. V r. 1963 v Pardubicích. Praktický a protialkoholní lékař, promoval v r. 1988 na LF UP v Olomouci. Dlouholetý komunální politik a aktivista v občanských sdruženích, člen ODS. Usiluje o rehabilitaci politické angažovanosti jako občanské ctnosti. V podzimních volbách 2012 kandidoval do krajského zastupitelstva Libereckého kraje a v podzimních volbách 2013 kandidoval za ODS do parlamentu ČR

REPUTACE AUTORA:
10,52

Seznam rubrik

Tipy autora