Neprohra ODS

úterý 15. leden 2013 14:50

Ivo Tichý

Mnozí komentátoři po prvním kole prezidentských voleb začínají mluvit o prohře ODS. Zdůrazňují klesající preference ODS v krajských volbách, senátních volbách a nakonec neúspěšnou kandidaturu Přemysla Sobotky na prezidenta.

Nic však není vzdálenějšího skutečnému životu, než neustálé vyhrávání. Politika je trvalý boj, který zvládají pouze jedinci, jež jedna prohra neodradí. V případě Přemysla Sobotky se však nejedná o prohru v pravém slova smyslu. Jeho osobnost je přinejmenším stejně kvalitní, jako osobnosti dalších dvou pravicových kandidátů: Zuzany Roithové a Karla Schwarzenberga. Ve volbách však poučenému voliči bylo jasné, že do druhého kola se dostane pravicový kandidát jenom jeden. Situace v posledním týdnu jasně určila, že tímto kandidátem může být jedině Schwarzenberg a tak se i stalo. Patří poděkování Přemyslu Sobotkovi i Zuzaně Roithové, že původně jejich voliči se zachovali racionálně a Karlovi Schwarzenbergovi hlasy „nasypali“. Jinak bychom si už skutečně mohli v druhém kole jenom číst špatné zprávy o souboji Miloše Zemana s Janem Fischerem.

 

Úkolem pravicové strany je politika vygenerovat a voličům jej nabídnout. To ODS v osobě Přemysla Sobotky poctivě učinila a do budoucna to bude činit nadále na všech úrovních politické soutěže. Pokud se dnes některým komentátorům zdá ODS v defenzivě, je nutno zdůraznit fenomén „kyvadlového efektu“ dějin. Pokud za dva roky v parlamentních volbách vyhrají socialisté s komunisty, bude dalších deset let ODS vyhrávat všechny krajské i senátní volby, aniž by se musela snažit. I o tom hovoří politická zkušenost.

 

 

Teď tedy budou voliči ODS volit svého prezidenta Karla Schwarzenberga. Patří ke cti Přemyslu Sobotkovi, že na potencionálním vítězství tohoto pravicového politika bude mít on zásluhu největší.

 

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Komentáře k současnému politickému a společenskému dění v ČR.

MUDr. Vít Šlechta, nar. V r. 1963 v Pardubicích. Praktický a protialkoholní lékař, promoval v r. 1988 na LF UP v Olomouci. Dlouholetý komunální politik a aktivista v občanských sdruženích, člen ODS. Usiluje o rehabilitaci politické angažovanosti jako občanské ctnosti. V podzimních volbách 2012 kandidoval do krajského zastupitelstva Libereckého kraje a v podzimních volbách 2013 kandidoval za ODS do parlamentu ČR

REPUTACE AUTORA:
10,52

Seznam rubrik

Tipy autora