Týraní muží

pondělí 15. srpen 2011 19:20

Noviny se denně plní příběhy týraných žen. Ještě nebyla pohřbena zavražděná spisovatelka Monyová a již jsme se dozvěděli o strádajících asistentkách lékaře Bartáka. Čím to je, že domácími násilníky jsou převážně muži a obětmi téměř výlučně ženy?

 

Může za to testosteron. Nejlépe to je poznat na sexuologických odděleních. Kolik je u nás sexuologických léčeben pro muže? Sedm. A pro ženy? Ani jedna. Pokud se žena léčí se sexuologickým problémem, tak povětšině jako oběť zneužití či agrese se svými úzkostnými problémy a o k tomu sexuologické oddělení nepotřebuje.

 

Díky testosteronu jsou muži silnější než ženy a také ženám více imponují. Fyzická převaha však představuje potenciální možnost agrese. Pokud jsou takto rozdány hormonální karty, budou v příbězích muži vždy „ti zlí“ a ženy vždy „ty trpící“. Zkušenost mi však říká, že takto rovnováha v přírodě nevypadá.

 

Z vlastní praxe si uvědomuji, že jsem viděl přibližně stejný počet zbitých žen jako mužů, s tím rozdílem, že muži, které manželka zmlátila do krve, ke mně nikdy nepřišli žalovat. Proč? Styděli se. Mužům jako obětem totiž vždy sluší nálepka „gentlemana“ a o to více násilí na sobě považují za mužské selhání.

 

Ve vztahu kromě fyzického násilí je možno vytvářet silný psychický teror díky citovému vydírání, manipulaci, výkyvům nálad. Obávám se, že v psychickém typou agrese bývají úspěšnější ženy. Muži to pouze občas nevydrží a nezvládnou fyzickou reakci.

 

 

Je dobře, že se zdokonalují zákony, postihující domácí násilí. Je dobře, že týrané ženy mají čím dál větší zastání u policie a soudů. O to větší totiž existuje naděje, že se psychologové začnou zabývat mužským aspektem problému. Nepochybuji o tom, že na bestsellery o týraných mužích lidstvo teprve čeká.

Články - Simona Monyová byla v Brně zavražděna


Vít Šlechta

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Komentáře k současnému politickému a společenskému dění v ČR.

MUDr. Vít Šlechta, nar. V r. 1963 v Pardubicích. Praktický a protialkoholní lékař, promoval v r. 1988 na LF UP v Olomouci. Dlouholetý komunální politik a aktivista v občanských sdruženích, člen ODS. Usiluje o rehabilitaci politické angažovanosti jako občanské ctnosti. V podzimních volbách 2012 kandidoval do krajského zastupitelstva Libereckého kraje a v podzimních volbách 2013 kandidoval za ODS do parlamentu ČR

REPUTACE AUTORA:
10,52

Seznam rubrik

Tipy autora