České vlastenectví

čtvrtek 23. červen 2011 07:54

Ivo Tichý

České vlastenectví je intimní, neokázalé, skromné. Americký heroismus i ruský patos jsou Čechům na hony vzdáleny. Tolerovány jsou pouze v akčních filmech. Český vlastenec je sám – bezbranný, nepochopený, zapomenutý.

Češi milují pohodu a krásu života. Neúnavní kutilové, zahrádkáři a turisté. K těmto činnostem se dokáží sdružovat. Obdivovat sbírání hub či chovy králíků.


Politické sdružování je však v Čechách neoblíbené, podezřelé a často pranýřované. Politik se stane hrdinou jen výjimečně, pokud získá titul „tatíčka“ nebo poté, co se politicky obětoval. Mimo tyto hranice je podezírán z úplatnosti, neschopnosti, odtrženosti od českého lidu.


České věznice znají utrpení tisíců politických vězňů. Málokterý z nich se však kdy dožil oslavování na náměstích. Česká náměstí zaplní oslava hokejového vítězství nebo koncert zlatého slavíka.

Jako by česká duše dokázala vnímat jenom nezkalenou radost a svět bez problémů.


V okamžiku, kdy hokejisté zmizí v uranových dolech, již po nich v Čechách „pes neštěkne“. Byli slavní? Kde jsou teď? Kdoví! Pokrčení rameny. Když je zpěvák ve vězení, nezpívá, nestane se tedy celebritou. Škoda, ale zpívá nám teď někdo jiný a zpívá krásně.


Český vlastenec pracuje na svém sebezdokonalení, aniž by čekal oslavu davu. Manifestace a demonstrace jsou v Čechách trapné, příliš násilné, narušující pohodu. Proto se také k titulu hrdiny dostanou spíše kolaboranti a hochštapleři, skuteční hrdinové zůstávají v závětří.


Češi mají svého Smotlachu, Wichterleho, Heyrovského, lidi drobné práce, pachtící se  v ústranní. Mají svého Husa a Palacha, neúkorné mučedníky za správnou věc. Ti se dostali  do čítanek, ale do českých srdcí nikoliv. České srdce patří pohledu z okna, kde lidé klábosí, bezstarostně popíjejí a nad nimi malebně zapadá Slunce.

 


Vít Šlechta

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Komentáře k současnému politickému a společenskému dění v ČR.

MUDr. Vít Šlechta, nar. V r. 1963 v Pardubicích. Praktický a protialkoholní lékař, promoval v r. 1988 na LF UP v Olomouci. Dlouholetý komunální politik a aktivista v občanských sdruženích, člen ODS. Usiluje o rehabilitaci politické angažovanosti jako občanské ctnosti. V podzimních volbách 2012 kandidoval do krajského zastupitelstva Libereckého kraje a v podzimních volbách 2013 kandidoval za ODS do parlamentu ČR

REPUTACE AUTORA:
10,52

Seznam rubrik

Tipy autora