Petr Nečas Veliký

pondělí 13. červen 2011 07:13

Ivo Tichý

Říkají o něm, že je málo výrazný, málo důrazný, že si nedokáže udělat pořádek ve vlastní straně, že málo vysvětluje reformy, že příliš ustupuje koaličním partnerům. Nazávají jej „modrým Špidlou“. Jeho vládu považuji za jednu z nejhorších v posledních dvaceti letech. Opak je pravdou.

Petr Nečas má jednu velkou výhodu. Dokáže plnit svoje sliby, aniž by si toho novináři všimli. Nevybočuje osobnostně jako cholerický Topolánek, není nezkušený jako naivní Gross, není odtržený od vlastní strany jako introvertní Špidla, není hulvátem jako chrlič bonmotů Zeman, nechová se arogantně jako Klaus.


Jeho vystupování je tak konsistentní, věcné a slušné, že z něj novináři často nedokážou udělat titulek. Typicky to vyznělo v Halíkovsko-Klausovské slovní přestřelce o Bátorovi. Nečas celou kauzu okomentoval tak lakonicky pravdivě, že k tomu nešlo nic dodat, pro novináře tím téměř vypadl z komentářů.


Petr Nečas pracuje kultivovaně a vytrvale jako „tichá voda“. Ve vlastní straně mu po nástupu vyčítali, že se nedokázal vypořádat s Vodrážkou a Tluchořem, ale kde jsou oba dnes? Vhodné konstelace a čas mu pomohly snížit jejich vliv nenásilnou cestou.


V koalici mu jdou neustále po krku z jedné strany Kalousek, z druhé strany John s Bártou. Která jiná osobnost by dokázala eliminovat jejich ambice a udržet koalici akceschopnou? I když se to nezdá, současná reformní vláda je zatím nejpracovitější a v reformním úsilí nejakceschopnější. A to navzdory neustálému zviditelňování pseudostrany Věcí veřejných, která, když už nic, tak chce alespoň vypadat zajímavě.


V opozici proti němu stojí „vítězná“ ČSSD s poststalinistickou KSČM, obě posílené o radikální odbory. Ani s nimi to nemá lehké. Když si však představíme, že by se tito populisté měli dostat k moci, najednou se nám současná vláda i s jejími nedostatky jeví daleko dokonalejší a přátelštější.


Petr Nečas nemá lehkou pozici, ale je jediným člověkem, který zaručuje stabilitu současné vlády, tolik nutnou pro prosperitu celé země. Stejně jako anglický král Alfréd, i on si zaslouží přízvisko „Veliký“. Neberme mu je jenom kvůli tomu, abychom potvrdili naši tradiční českou malost!

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Komentáře k současnému politickému a společenskému dění v ČR.

MUDr. Vít Šlechta, nar. V r. 1963 v Pardubicích. Praktický a protialkoholní lékař, promoval v r. 1988 na LF UP v Olomouci. Dlouholetý komunální politik a aktivista v občanských sdruženích, člen ODS. Usiluje o rehabilitaci politické angažovanosti jako občanské ctnosti. V podzimních volbách 2012 kandidoval do krajského zastupitelstva Libereckého kraje a v podzimních volbách 2013 kandidoval za ODS do parlamentu ČR

REPUTACE AUTORA:
10,52

Seznam rubrik

Tipy autora