Paroubkovy paradoxy

úterý 11. květen 2010 20:23

Paroubkovu cestu k vzestupu doprovází nepříjemná  vlastnost, kterou můžeme nazvat "Paroubkovým paradoxem". Paroubek totiž vnitřně přestavuje politika, který "nechce vyhrát". Proto těm, kteří na něj vsadili, vítězství nehrozí.

Jak se projevuje "Paroubkův paradox"? Poradci a imagemakeři jej sice naučili sebevědomému vystupování a  zatlačování protivníků do bahna, ale nenaučili jej státotvornosti. Proto také   Paroubek sice úspěšně  dokázal svrhnout Topolánkovu  vládu, ale současně poškodil obraz České republiky v době jejího předsednictví Evropské unii před celým světem. Tím podrazil  i sebe.

Paroubkův paradox těží z mediálních průzkumů oblíbenosti na úkor nepopulárních řešení. Není  těžké zobchodovat zdravotnické poplatky za vyslání českých vojáků do Afganistánu, když obojí je u většiny lidí nepopulární. Avšak  zpochybňováním afgánské mise  zpochybnil Paroubek svého oblíbeného  Obamu a tím  ztratil kredit  důvěryhodného spojenece.

Paroubkův paradox těží z povrchního zájmu o sociální blaho těch, jež následně sevře do sociálních kleští rostoucích dluhů. . Paroubek a jeho sociálnědemokratický tým dnes stoprocentně vědí, že realizace jejich volebních slibů sníží rating České republiky, čímž jako mávnutím proutku narostou  přes noc dluhy ČR o desítky miliard korun. "Obyčejný" člověk tomu sice nerozumí, ale vzdělaný občan se toho děsí. Děsí se toho i Paroubek, proto se podvědomě děsí svého vítězství.

Paroubek dnes ví, že nás čeká daleko razantnější  zdravotnická reforma, než jakou představovaly jemné třicetikorunové poplatky. Navzdory tomu bude do omrzení regulační význam poplatků zpochybňovat a nabádat k porušování zákona. Politik, který nectí zákon, zpochybňuje svoji politickou legitimitu a to je dalším důsledkem Paroubkova paradoxu.

Paroubek sice zorganizoval nejdražší volební kampaň v dějinách sociální demokracie, ale čím více se kampaň blíží k vrcholu, tím více Paroubek nechce vyhrát. Bojí se, že tu odpovědnost -  s komunisty po boku - neunese. Proto začal bojkotovat kampaň nejúčinější, kterou za něj obstarává novinářská obec, vyhlášením nepřátelství. Bojkotováním renomovaných novin a časopisů si proti sobě postavil spojence, kteří mu dělali reklamu zadarmo. Tímto posledním paradoxem Jiří Paroubek opakovaně dokázal, že skutečně nechce vyhrát.

Pomozme mu v tom.

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Komentáře k současnému politickému a společenskému dění v ČR.

MUDr. Vít Šlechta, nar. V r. 1963 v Pardubicích. Praktický a protialkoholní lékař, promoval v r. 1988 na LF UP v Olomouci. Dlouholetý komunální politik a aktivista v občanských sdruženích, člen ODS. Usiluje o rehabilitaci politické angažovanosti jako občanské ctnosti. V podzimních volbách 2012 kandidoval do krajského zastupitelstva Libereckého kraje a v podzimních volbách 2013 kandidoval za ODS do parlamentu ČR

REPUTACE AUTORA:
10,52

Seznam rubrik

Tipy autora