Tertium non datur

neděle 9. květen 2010 09:13

Buď volby vyhraje ČSSD a vládu sestaví Jiří Paroubek, nebo volby vyhraje ODS a vládu sestaví Petr Nečas. Třetí možnost neexistuje.

K čemu je aplikace tohoto Aristotelova zákona logiky dobrá? V naší zemi se to totiž hemží politickými rádci, kteří doporučují volit "malé strany". Je to jakýsi český vkus-mýtus, že co je malé, to je milé, roztomilé, neškodné, hodnější, jaksi "lepší". I kdyby se však do parlamentu dostalo deset malých stran, stále bude platit úvodní věta: Volby buď vyhraje ČSSD nebo ODS. A kdo vyhraje volby, sestavuje vládu.


Ty malé strany pak vytvoří koalici buď s ČSSD nebo s ODS. Nenechme se zmást předvolební rétorikou TOP 09 nebo Věcí veřejných. Pokud vyhraje Paroubek, do koalice s ním půjdou. Lidovci jakbysmet. A pokud ne všichni, tak většina jejich poslanců určitě neodolá lákadlu vládních postů - takový je zákon moci. Paroubkovi se je podaří přesvědčit o to snadněji, že bude strašit svojí koalicí s komunisty. K té však nakonec stejně dojde, podobně jako v roce 2006, kdy sice ČSSD oficiálně vládla s Unií svobody a Lidovci, ale všechny levicové a "utrácivé" zákony se socialisty pohodlnou většinou schvalovali  komunisté.

Pravicovou vládu nesestaví ani TOP 09, ani Věci veřejné. Tyto dvě strany nemají ani tradici, ani dostatek zkušených politiků. Ani jedna z těchto stran nemá potenciál k tomu, aby se stala velkou vítěznou stranou. Nemohou na svých předvolebních plakátech hlásat "Nejsme bez chyby", jako to dělá ODS. Jsou totiž tak mladé, že dosud neudělaly nic špatného. Neudělaly však ani nic dobrého.

Mementem pro pravicové voliče je varování, že i v případě, pokud by ODS, VV, TOP a Lidovci získali v parlamentu většinu, ale volby by vyhrála ČSSD, pak by sestavením vlády byla pověřena právě ČSSD jako strana vítězná, nikoliv ODS!

Pokud však má naději vytvoření pravicové vlády, pak je to jedině  vláda v čele s vítěznou ODS. Druhá možnost neexistuje a měli by si to uvědomit všichni, kteří chtějí ODS potrestat podporou malých pravicových stran. Pokud totiž ODS nevyhraje, stanou se všechny malé strany součástí koalice levicové ...

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Komentáře k současnému politickému a společenskému dění v ČR.

MUDr. Vít Šlechta, nar. V r. 1963 v Pardubicích. Praktický a protialkoholní lékař, promoval v r. 1988 na LF UP v Olomouci. Dlouholetý komunální politik a aktivista v občanských sdruženích, člen ODS. Usiluje o rehabilitaci politické angažovanosti jako občanské ctnosti. V podzimních volbách 2012 kandidoval do krajského zastupitelstva Libereckého kraje a v podzimních volbách 2013 kandidoval za ODS do parlamentu ČR

REPUTACE AUTORA:
10,52

Seznam rubrik

Tipy autora