TOP na jedno použití

čtvrtek 11. březen 2010 07:21

Strana TOP 09 přišla ve správnou chvíli, aby zaplnila chybějící místo na české politické scéně. Škoda, že její úspěch bude pouze krátkodobý.

To, co je její výhodou, ji během jednoho volebního období zničí. Nemá žádnou minulost, tedy ani žádný skandál. Jenže žádná fungující strana se neobejde bez skandálu. Teprve po úspěšném vstupu do parlamentu v roce 2010 se začne psát její historie. Tehdy se teprve projeví její nesourodost – na jedné straně bývalí lidovci, na druhé straně poslanci z hnutí Starostů. Co se mohli současní členové TOP 09 naučit v KDU – ČSL? Tato strana sice usiluje o vstup do každé volební koalice, ale pak hlasuje každá polovina jejich poslanců jinak, čímž koalici nezřídka potopí. Starostové jsou ještě nepředvídatelnější. Udržují si sice charakter „nezávislých“, ale ve skutečnosti hrají politickou „třetí ligu“ Každý starosta, který za něco stojí, již dávno vstoupil do některé z velkých parlamentních stran. Jejich nezávislost současně představuje nečitelnost a pokud se můžeme dočkat narušení koaliční soudržnosti, pak právě od nevypočitatelných Starostů.

top

TOP 09 má výborný program, pravicovější než program ODS. Nemá však zkušenosti s jeho prosazováním a bez ODS není schopna prosadit prakticky nic. TOP 09 svůj program může prosadit pouze po boku vítězné ODS. V případě, že volby vyhraje ČSSD, je pravděpodobné, že s ní bude TOP 09 vládnout a z jejího pravicového programu nezbyde nic. Bývalí Lidovci a Starostové nejsou zárukou toho, že by touhu po moci obětovali svému pravicovému programu. Výsledkem bude kompromitování hodnot i politických osobností s následným zmizením v politickém propadlišti cestou Unie svobody, ODA, Evropských demokratů, Zelených a dalších...

TOP 09 představuje naplnění poptávky po tzv. „páté straně“. Velkým stranám ODS A ČSSD doposud dělaly statisty KDU-ČSL a KSČM. Kromě nich tu byla vždy ještě jedna „pátá strana“ Typické pro vzestup „páté strany“ bylo pokaždé zklamání středopravého voliče z politiky velkých stran a z jejich korupce. Po jejím následném protlačení do parlamentu nezbyla než rezignace na programové ústupky a konstatování selhání politiků, kteří se ukázali často v horším světle, než politici velkých stran. Není reálné, aby TOP 09 měla lepší osud, vždyť se skládá ze starých „repasovaných“ nebo nových „nezkušených“ politiků.

Jedinou výhodou TOP 09 je její lídr Karel Schwazenberg. Tento šlechtic politiky i ducha zazářil v Topolánkově vládě a je to právě on, který okamžitě po vzniku učinil TOP 09 volitelnou. Rovněž Miroslav Kalousek je navzdory své kontroverzní minulosti politikem vyzrálým a jeho zkušenosti představují pro rodící se stranu výhodu. Zde však veškerá pozitiva TOP 09 končí a platí výše řečené.

Je dobře, že TOP 09 vznikla a čím lepších volebních výsledků dosáhne, tím lepší to bude pro naši zemi. V plnění svého programu se však neobejde bez silné ODS. Všechny ostatní varianty ji odsuzují do role politických outsiderů s dobou existence na jedno – poslední – volební období.

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Vít Šlechta

Komentáře k současnému politickému a společenskému dění v ČR.

MUDr. Vít Šlechta, nar. V r. 1963 v Pardubicích. Praktický a protialkoholní lékař, promoval v r. 1988 na LF UP v Olomouci. Dlouholetý komunální politik a aktivista v občanských sdruženích, člen ODS. Usiluje o rehabilitaci politické angažovanosti jako občanské ctnosti. V podzimních volbách 2012 kandidoval do krajského zastupitelstva Libereckého kraje a v podzimních volbách 2013 kandidoval za ODS do parlamentu ČR

REPUTACE AUTORA:
10,52

Seznam rubrik

Tipy autora